Юхимчук Олег Аркадійович, лікар ортопед-травматолог


Лікування деформуючого артрозу


Лікування деформуючого артрозу (остеоартроз) суглобів
деформуючий артроз
Найпоширенішою патологією суглобів є деформуючий артроз. За даними ВООЗ це захворювання страждає 7% населення, а серед осіб старше 50 років - 30%. Багато людей не знають, чим відрізняються деформуючий артроз і остеоартроз один від одного. Відповідь проста - нічим. Це синоніми.

Причин появи і розвитку остеоартрозу безліч, але серед них можна виділити основні:

Травма. Не завжди вдається чітко зв'язати факт удару з розвитком захворювання. Це може бути вже давно перенесена травма, яка на той момент не поставила вимогу про спеціального лікування і пройшла без видимих ​​наслідків. Або мікротравма, яку людина в той час просто не надав значення.
Вроджені дефекти або аномалії розвитку.
Запальні та інші захворювання суглобів - реактивний артрит (інфекційно обумовлене ураження суглобів), ревматоїдний артрит (аутоімунне запальне захворювання).
Факторами-провокаторами розвитку остеоартрозу є похилий вік, зловживання алкоголем і куріння, надмірна вага, остеопороз, ендокринні захворювання, порушення обміну речовин і мінералів.

Є два основних прояви деформуючого артрозу:

хворобливий синдром з локалізацією в ураженому суглобі;
зміна форми суглоба.
За вираженості клінічних проявів остеартроза ділиться на три ступені - I, II і III.

Остеоартроз I ступеня
Суглобова порожнина звужена незначно. Видимих ​​змін контурів суглоба не визначається. Біль з'являється тільки після фізичного навантаження. Рухи в суглобі не обмежені або обмеження виражені незначно.

Остеоартроз II ступеня
Суглобові поверхні схильні до змін, з'являються патологічні кісткові розростання. Больовий синдром носить інтенсивний характер, посилюється після навіть незначних фізичних навантажень, проходить після тривалого відпочинку або прийому анальгезирующих препаратів. Рухи обмежені і болючі. Відзначається помірне зміна контурів.

Остеоартроз III ступеня
Больовий синдром набуває постійний характер. Болі посилюються після будь-якого навантаження і не проходять навіть у спокої і після відпочинку. Суглоб деформований. Рухи обмежені. На цій стадії для зняття больового синдрому тільки анальгетиків стає вже недостатньо. Необхідна специфічна терапія.


Найчастіше хворі відкладають візит до лікаря, лікуючи хворих народною медициною, займаючись самолікуванням, орієнтуючись на інформацію, отриману зі ЗМІ або від знайомих. Це не вірно. Боротьба з деформуючим артрозом повинна бути комплексною, а розробити правильні схеми лікування, підібрати максимально ефективні методи як традиційної, так і альтернативної медицини може тільки лікар-ортопед.

медикаментозна терапія
Комплекс лікарських препаратів, що застосовуються для лікування остеоартрозу, розділяється на кілька основних груп.

Нестероїдні протизапальні препарати. Найчастіше лікарі призначають Кетопрофен, Індометацин, Диклофенак або їх аналоги. Із сучасних ліків призначаються Целекоксиб, Рофікоксіб, які є препаратами селективної дії, т. Е. Вибірково впливають на уражений суглоб.
Глюкокортикостероїди (преднізолон, дексаметазон та ін.) Призначаються при інтенсивних болях і ознаках запалення.
Хондропротектори (Хондроїтину сульфат, Глюкозамин і ін.) Сприяють відновленню нормальної структури суглобового хряща.
При III стадії ураження великих суглобів проводиться внутрішньосуглобове введення замінників синовіальної рідини.
Одночасно призначаються курси фізіотерапії, лікувальної гімнастики.

Народні засоби можуть застосовуватися тільки як допоміжні методи і як доповнення до традиційного лікування. Самолікування неефективно і може привести до подальшого прогресування захворювання або приєднання ускладнень.