Юхимчук Олег Аркадійович, лікар ортопед-травматолог


Ендопротезування суглобів


Центр ендопротезування суглобів входить в структурну одиницю Київського міського центру малоінвазивної травматології та ортопедії, який знаходиться в Київській міській клінічній лікарні №7 на ул.М.Котельнікова 95. т +38 (067) 908 78 43

Під керівництвом одного з провідних ортопедів-травматологів України Лінько Ярослава Володимировича, в центрі виконуються найскладніші оперативні втручання з приводу заміни колінного і тазостегнового суглобів. Також виконуються оперативні втручання з приводу протезування головки променевої кістки.
У центрі працюють фахівці високого професійного рівня, що пройшли підвищення кваліфікації в провідних клініках Європи, Америки та Ізраїлю. Докторський і медсестринський персонал центру протезування суглобів постійно працюють над підвищенням рівня і якості надання медичної допомоги, про що свідчить визнання колег дружніх європейських клінік і відгуки зцілених пацієнтів.

За день в клініці проводиться від 3 до 6 оперативних втручань (за рік - близько 400 оперативних втручань з приводу ендопротезування (заміни) колінного суглоба і близько 350 оперативних втручань з приводу ендопротезування кульшових суглобів). Клініка має заслужену вищу акредитацію Міністерства охорони здоров'я України з надання висококваліфікованої планової та ургентної ортопедо-травматологічної допомоги населенню.

У центрі протезування пропонуються 1, 2-х, і 6-ти місні палати бюджетної клініки, а також, за бажанням пацієнта, ми готові надати 1 і 2-х місні палати приватної Клініки Доктора Лінько.

На сьогоднішній день, у пацієнтів, які потребують протезування суглобів, є можливість вибору протеза (імпланта) колінного або тазостегнового суглоба в залежності від країни - виробника, ціни пропонованого протеза і співвідношення ціни-якості.

На Україні є представництва провідних світових виробників медичного обладнання та імплантів, які застосовуються в сучасній ортопедії і травматології.

Ми можемо Вам запропонувати протези фірм De-Puy Mitek (США), Zimmer (США), STRYKER (США), Biomet (Англія), Beznoska (Чехія), ChM (Польща).

Індивідуальний підбір протеза проводиться виходячи з захворювання суглоба пацієнта, віку пацієнта, ваги пацієнта, наявності супутніх захворювань у пацієнта, виду діяльності пацієнта, від життєвої активності пацієнта, а також від бажання і фінансових можливостей пацієнта. Всі перераховані вище критерії входять в комплекс так званого передопераційного планування.

У яких випадках необхідна операція з протезування суглоба?

У сучасній ортопедії і травматології будь-яке оперативне втручання має свої показання або протипоказання.

Показання для протезування суглобів - захворювання і травми, а також наслідки перенесених травм:

1) Деформуючий артроз суглоба (остеоартроз) - стан суглоба, при якому страждає суглобовий хрящ, з часом хрящ зношується, разволокняется, при цьому суглоб набуває незвичайної форми, настає деформація суглоба. Людина при даному захворюванні відчуває болю в суглобі, тугоподвижность суглобів, зменшення об'єму рухів в суглобі. Візуально, хворий суглоб відрізняється від здорового. Також, буває і двобічне ураження суглобів деформуючим артрозом - (обидва колінних або обидва тазостегнових суглоба), або комбіноване ураження суглобів (колінний і тазостегновий суглоб). Якщо у людини артрозом вражений тазостегновий суглоб, це називається коксартроз, а поразка колінного суглоба - гонартроз. Якщо артроз розвинувся після перенесеного в ранньому дитинстві вродженого вивиху стегна або внаслідок недорозвинення вертлюжної западини тазостегнового суглоба - такий артроз прийнято називати - диспластичний артроз. Отже, якщо артроз розвинувся після травми суглоба, такий артроз називають посттравматичний артроз.

2) Асептичний некроз - частіше зустрічається у осіб молодого віку. Якщо говорити простою мовою, асептичний некроз - це змертвіння і руйнування головки стегнової кістки в тазостегновому суглобі або виростка стегнової кістки в колінному суглобі. Це захворювання може виникнути як внаслідок травми тазостегнового або колінного суглоба, так і внаслідок поліфакторних причин.

3) Перелом шийки стегна (шийки стегнової кістки) - частіше зустрічається у осіб похилого віку після падіння на бік. У людей з переломами шийки стегнової кістки, вік яких понад 65 років - протезування тазостегнового суглоба є методом вибору. Давно відомо, що перелом шийки стегнової кістки практично не зростається у осіб після 65 років і, внаслідок цього, людина залишається лежачим інвалідом під опікою своїх родичів. А протезування тазостегнового суглоба дає людині шанс на майбутнє в плані самообслуговування і пересування на своїх ногах.

4) Ревматоїдний артрит - загальне захворювання сполучної тканини, при якому страждають усі органи і системи організму, а також відбувається пір

Ажен великих і дрібних суглобів. Найбільш частіше ревматоїдний артрит вражає колінні і тазостегнові суглоби. Людина відчуває нестерпні болі в ураженому суглобі, постійне відчуття скутості і припухлість суглоба, особливо це яскраво виражено в весняно-осінній період. Після операції з приводу заміни суглоба внаслідок ревматоїдного артриту людина знаходить нове життя.

Як визначити, здоровий суглоб, або хворий?

Якщо Ви відчуваєте болю в колінному або тазостегновому суглобі протягом тривалого часу, особливо після тривалого навантаження, якщо Ви помічаєте візуальні зміни в суглобі, якщо вранці у Вас є відчуття скутості в суглобі і під час ходьби Вас турбують хрускоти, хворобливі клацання і заскакуючи в колінному або тазостегновому суглобі, - не затягуйте з зверненням до травматолога - ортопеда.

Золотим стандартом при діагностиці проблем суглобів є, в першу чергу, - огляд фахівця травматолога- ортопеда і тестування функції суглоба різними ортопедичними тестами. Наступний етап - рентгенографія. У деяких випадках рекомендується виконання магнітно-резонансної томографії (МРТ) і набагато рідше - комп'ютерної томографії (КТ).

Приклад рентгенограми здорового тазостегнового суглоба

Тазостегновий суглоб, уражений деформуючим артрозом

 Досконально подумавши про недалеке майбутнє, замислюючись про перспективу інвалідного візка або пересування на милицях, людина, що страждає захворюванням суглоба, вирішується на протезування ... Виникають питання - Що таке ендопротез суглоба? А який протез краще? Який протез вибрати? Який протез більше підійде для мене? Скільки коштує протез? Який протез більш надійний і довговічний? Де якісно зроблять операцію?

Ендопротез суглоба - це за своєю суттю і є штучний суглоб, який складається з металевих, керамічних і пластикових компонентів, встановлюється замість хворого суглоба і виконує повноцінну функцію суглоба.

 

Цементне протезування суглоба характеризується тим, що компоненти ендопротеза (імплантанти) встановлюються на кісткову тканину за допомогою спеціального біологічного клею (цементу), який в свою чергу заповнює простір між компонентом протеза і кістковою тканиною. Безцементне, або механічне протезування - це установка компонентів протеза в кісткову тканину шляхом вклинювання або впресовиванія без використання біоцемента.

 

Коли говорити про протезування колінного суглоба, в 99% всіх випадків використовується тільки цементне протезування. А протезування тазостегнового суглоба передбачає як цементне так і механічне (безцементне) протезування.

Якщо є показання для ендопротезування кульшового суглоба у осіб у віці до 60 років, доцільно замислюватися про механічне (безцементного) типі протезування суглоба. Однак, при виборі типу ендопротеза чималу роль відіграє не тільки вік людини, а й характер захворювання суглоба, спосіб життя, вага людини, наявність інших хронічних захворювань (супутньої патології), наявність шкідливих звичок, а також - рід діяльності людини.

Також, ендопротези відрізняються між собою внутрішньою оболонкою, тобто, тими частинами, які несуть основне навантаження під час руху. Ці частини називаються парами тертя ендопротеза.

Як правило, використовуються наступні пари тертя ендопротеза і їх різновиди:

1) пластиковий вкладиш і металева головка протеза (пластик-метал),

2) пластиковий вкладиш і керамічна головка протеза (пластик - кераміка),

3) металевий вкладиш і металева головка протеза (метал - метал),

4) керамічний вкладиш і керамічна головка протеза (кераміка - кераміка).

Залежно від типу ендопротеза (цементної або механічної посадки), а також, в залежності від пари тертя компонентів протеза, і тільки в останню чергу - від бренду протеза і країни - виробника, залежить вартість імплантату. Набагато дешевше ендопротези цементної посадки, а більш дорогими і довговічними прийнято вважати протези механічної посадки з керамічними парами тертя.

Вибір протеза - виключно Ваше рішення виходячи з бажання і можливості!

приклад колінного суглоба прийме цементного протезування

Підготовка до операції:

Починається, як правило, з моменту звернення пацієнта до лікаря і включає в себе, в першу чергу, консультацію у Вашого лікаря, з яким Ви обгсуждаете можливість протезування суглоба, необхідні обстеження перед операцією, терміни госпіталізації, терміни перебування в клініці, терміни відновлення після операції , вибір ендопротеза, а також, вибір установи для реабілітації після операції.

Перелік стандартних обстежень перед операцією:

- загальний аналіз крові (з формулою),

- група крові та резус-фактор,

- біохімія крові,

- коагулограма (аналіз на згортання крові),

- цукор (глюкоза) крові,

- RW крові (реакція Вассермана),

- аналіз кров